Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈
Water can't cool at a single temperature. It must start at a higher temperature, and drop to a lower temperature in order to cool. Unless we know the other temperature, there is no way to calculate the amount of thermal energy released.
I think it is D. coarse mixture
hope this helps:)
In 1 mole of
, there are 3 moles of ions, 1 mole of Ca^{2+} and 2 mole of
.

Molar mass of
is 110.98 g/mol. Calculating number of moles from given mass as follows:

Thus, number of moles of ions will be
.
Since, 1 mole of any substance has
units of that substance where
is Avogadro's number.
Thus, 9.38 mol of ions will have
number of ions.
Therefore, total number of ions in 347 g of
is
.