1 atm = 760mmHg
754.3 mmHg / 760 mmHg * 1atm = 0.99 atm
760 mmHg = 101.3 KPa
754.3 mmHg/ 760mmHg *101.3 KPa = 100.54 KPa
Hope this helps!
Hello!
Bases are defined by Arrhenius as substances which release OH⁻ ions when dissolved in water. NO₂⁻ complies with this definition by the chemical reaction that is shown below:
NO₂⁻(aq) + H₂O (l) HNO₂ (aq) + OH⁻(aq)
Have a nice day!
Answer:
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the jar of air = 25.0 L
Number of moles argon = 0.0104 moles
Temperature = 273 K
Step 2: Calculate the pressure of argon with the ideal gas law
p*V = nRT
p = (nRT)/V
⇒ with n = the number of moles of argon = 0.0104 moles
⇒ with R = the gas constant = 0.0821 L*atm/mol*K
⇒ with T = the temperature = 273 K
⇒ with V = the volume of the jar = 25.0 L
p = (0.0104 * 0.0821 * 273)/25.0
p = 0.00932 atm
1 atm =101.3 kPa
0.00932 atm = 101.3 * 0.00932 = 0.944 kPa
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Answer:
An octet is formed via ionic bonding when one or more valence electrons are transferred from one atom to another.
An octet is formed via covalent bonding when valence electrons are shared between atoms.
An octet is always formed via ionic bonding
Explanation: The essence of bonding is stability. An octet or duplet state is formed when one or more valence electrons are shared. when the electrons are shared, the type of bond formed is a covalent bond. An octet is formed via ionic bonding when one or more valence electrons are transferred from one atom to another.