<span>Cu⁺ is the only one of the ions in the list that will show 8 electrons in a d sublevel....its configuration will be Ar| 4s² 3d⁸
hope this helps</span>
According to the octet rule, atoms tend to gain, lose, or share electrons until they are surrounded by__8__ valence electrons.
Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast
<u>Answer:</u>
<em>The specific heat capacity for gold in 105 joules which are required to heat 30.0 grams of gold is 0.129 J/(g℃)</em>
<u>Explanation:</u>
We make use of the formula

where
∆T = final T - initial T
= 54.9℃ - 27.7℃ = 27.2℃
Q is the heat energy in Joules = 105J
c is the specific heat capacity = ?
m is the mass of Gold = 30.0g

Rearranging the formula


So,
c = 0.129 J/(g℃)
(Answer)
Hello
We know both the elements involved in bonding are non-metals and the primary type of bonds involved in non-metals are covalent bonds. Covalent bonds are formed when two atoms share one or more electrons; thus we know that whatever the number of electrons shared, it has to be equal for both. We can eliminate choices A and B.
Next, we understand that it is easier for one atom to be shared among the two, rather than the 7. First, because Hydrogen needs only 1 electron to be stable and would require energy to compensate the remaining 6. Second, electrons are attracted towards the nucleus so it is inefficient to try and share 7 electrons when 1 provides the same amount of stability to Fluorine.
Therefore, the answer is C.