Answer: pH=12.69
Explanation:



Initial 0.12 0 0
Eqm 0.12-x x x
![K_a=\frac{[H^+][F^-]}{[HF]}](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%3D%5Cfrac%7B%5BH%5E%2B%5D%5BF%5E-%5D%7D%7B%5BHF%5D%7D)
(neglecting small value of x in comparison to 0.12)

Moles of 



0.06 moles of NaOH will give 0.06 moles of ![[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=%5BOH%5E-%5D)
Now
moles of
will be neutralized by
moles of
and
moles of
will be left.
Molarity of 
![pOH=-\log[OH^-]=-\log[0.049]=1.31](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3D-%5Clog%5BOH%5E-%5D%3D-%5Clog%5B0.049%5D%3D1.31)
pH = 14 - pOH= 14 - 1.31 = 12.69
In this instance we can use the ideal gas law equation to find the number of moles of gas inside the refrigerator
PV = nRT
where
P - pressure - 101 000 Pa
V - volume - 0.600 m³
n - number of moles
R - universal gas constant - 8.314 J/mol.K
T - temperature - 282 K
substituting these values in the equation
101 000 Pa x 0.600 m³ = n x 8.314 J/mol.K x 282 K
n = 25.8 mol
there are 25.8 mol of the gas
to find the mass of gas
mass of gas = number of moles x molar mass of gas
mass = 25.8 mol x 29 g/mol = 748.2 g
mass of gas present is 748.2 g
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Answer:
In order to take steps by humans for controlling the change in climate.
Explanation:
It is important that scientist find out the change which occurs in the climate with the passage of time by performing experiments and also repeat the experiments in order to verify their findings. Due to these experiments, scientists also find out the reasons behind of climate change which enable us to take steps in preventing the change that occurs in the environment. it is also important for scientists to be able to explain how they know that climate has changed over time in order to explain that he is not assuming or making predictions, he has to provide evidence for his statement which is only be possible through experiments.