Answer:
The K sp Value is 
Explanation:
From the question we are told that
The of
is = 122.5 g/ mol
The mass of
dissolved is 
The volume of solution is 
The number of moles of
is mathematically evaluated as

Substituting values


Generally concentration is mathematically represented as
For


The dissociation reaction of
is

The solubility product constant is mathematically represented as

Since there is no ionic reactant we have
![K_{sp} = [k^+] [ClO_3^-]](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%20%5Bk%5E%2B%5D%20%5BClO_3%5E-%5D)



Answer:
ΔH= 3KJ
Explanation:
The total heat absorbed is the total energy in the process, and that is in form of entalpy.
ΔH = q + ΔHvap, where q is the heat necessary for elevate the temperature of dietil ether. Suppose the initial temperature is room temperature (25ºC=298 K), then
q= 10g x2.261 J/gK x(310 K - 298K)= 271.32 J= 0.3 kJ
Then
ΔHvap = 10g C4H10O x (1 mol C4H10O/74.12 g C4H10O) x( 15.7 KJ/ 1 mol C4H10O) = 2.12 KJ
ΔH= 2.5KJ ≈ 3KJ
Answer: the correct one would be option B.
Explanation:
Answer:
The answer is "
"
Explanation:
![E_{cell} =E_{cell}^{\circ} - \frac{0.0591}{n}= \log\frac{[0]}{[R]}\\](https://tex.z-dn.net/?f=E_%7Bcell%7D%20%3DE_%7Bcell%7D%5E%7B%5Ccirc%7D%20-%20%5Cfrac%7B0.0591%7D%7Bn%7D%3D%20%5Clog%5Cfrac%7B%5B0%5D%7D%7B%5BR%5D%7D%5C%5C)
In the above-given equation, we can see from
, of both oxidant
as well as the reactant were connected. however, weight decreases oxidant and reduction component concentration only with volume and the both of the half cells by the very same factor and each other suspend

![\to {\log \frac{[0] mole}{[R]mole}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cto%20%7B%5Clog%20%5Cfrac%7B%5B0%5D%20mole%7D%7B%5BR%5Dmole%7D%7D)
102 grams.
Equation:
Quantify of heat = mass x specific heat x difference in temperature
We have: quantity of heat : 2300J
specific heat: .449 J/g
difference in t: 80 - 30 = 50
Solve for mass: 2300 = mass x 0.449 x 50
mass = 102.449
2 sig-figs --> 102 grams