Answer:
(1) separate the substances
(2) chemically combine the substances
(3) determine the freezing point of the mixture
(4) predict the electrical conductivity of the mixture
Explanation:
The final temperature of the water is the equilibrium temperature, or the also the final temperature of the iron after a long period of time. Applying the conservation of energy:
m,iron*C,iron*ΔT = - m,water*C,water*ΔT
The density of water is 1000 g/mL.
(25 g)(0.449 J/g·°C)(T - 398 K) = - (25 mL)(1000 g/mL)(4.18 J/g·°C)(T - 298)
Solving for T,
<em>T = 298.01 K</em>
When preparing diluted solutions from concentrated solutions , we can use the following equation;
c1v1 =c2v2
Where c1 and v1 are the concentration and volume of the concentrated solution
c2 is the concentration of the diluted solution to be prepared
v2 is the volume of the diluted solution
Substituting the values;
12.0 M x v1 = 0.339 M x 100 mL
v1 = 2.825 mL needs to be taken from the stock solution
Answer:
Sort the lab chemicals in alphabetical order for quick access.
Become familiar with the chemicals to be used, including exposure or spill hazards.
Locate the spill kits and understand how they are used.
Explanation:
There are many chemicals in a laboratory hence they should be sorted out and arranged in alphabetical order so that theory can easily be identified and located whenever they are required.
The properties of each chemical should be known especially hazards connected to exposure or spill of the chemicals.
The students should also familiarize themselves with the contents of spill kits and how they are used.
First, find percent of oxygen: atom/molecule... there are 2 atoms of Oxygen so: O2/C2H2O2 which is: 32g O2 / 58g C2H2O2 =32/58.
<span>Next, multiply this by the total mass (56g C2H2O2) and the units will cancel out (g*g/g -> g) leaving you with the mass of Oxygen: </span>
<span>56g C2H2O2 * 32g O2/58g C2H2O2 = 56*32/58= 31g</span>