The definition of pseudoscience is collection of beliefs or practices mistakenly regarded as being based on scientific method. which B is very similar to that. I believe the answer is A.
Have a nice day.
Answer:
2.94x10²² atoms of Cu
Explanation:
We must work with NA to solve this, where NA is the number of Avogadro, number of particles of 1 mol of anything.
Molar mass Cu = 63.55 g/mol
Mass / Molar mass = Mol → 3.11 g / 63.55 g/m = 0.0489 moles
1 mol of Cu has 6.02x10²³ atoms of Cu
0.0489 moles of Cu, will have (0.0489 .NA)/ 1 = 2.94x10²² atoms of Cu
The answers are the following that can be answered using the chart:
A. Which type of hurricane is expected to strike more frequently this century?
Category 4 + 5C. In general, will hurricanes likely become stronger or weaker this century?
Stronger, because there are more stronger ones thant he weaker ones that can result to hurricane.
E. Which types of hurricanes are expected to drop in frequency by more than 25% this century?
Categories 1, 2, 3
w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>
Answer:
So she is very anxious because she has to wait 345600 seconds
Explanation:
60 second = 1 minute
60 minute = 1 hour
1 hour has 3600 seconds (60*60)
24 hour = 1 day
3600 second * 24 hours =
1 day has 86400 seconds so in four days
86400 * 4 = 345600