Entropy Change is calculated by (Energy transferred) / (Temperature in kelvin)
deltaS = Q / T
Q = (mass)(latent heat of fusion)
Q = m(hfusion)
Q = (500g)(333J/g) = 166,500J
T(K) = 32 + 273.15 = 305.15K
deltaS = 166,500J / 305.15K
deltaS = 545.63 J/K
Answer:
Ka = [H₃O⁺] [SO₃²⁻] / [HSO₃⁻]
Kb = [OH⁻] [H₂SO₃] / [HSO₃⁻]
Explanation:
An amphoteric substance as HSO₃⁻ is a substance that act as either an acid or a base. When acid:
HSO₃⁻(aq) + H₂O(l) ⇄ H₃O⁺(aq) + SO₃²⁻(aq)
And Ka, the acid dissociation constant is:
<h3>Ka = [H₃O⁺] [SO₃²⁻] / [HSO₃⁻]</h3><h3 />
When base:
HSO₃⁻(aq) + H₂O(l) ⇄ OH⁻(aq) + H₂SO₃(aq)
And kb, base dissociation constant is:
<h3>Kb = [OH⁻] [H₂SO₃] / [HSO₃⁻]</h3>
Answer:
The correct answer is option C, that is, ΔS and ΔSsurr for the process H2O (s) ⇒ H2O(l) are equal in magnitude and opposite in sign.
Explanation:
The temperature at which solid state of water get transformed into liquid state is termed as the melting point of 0 °C. It can be shown by the reaction:
H2O (s) ⇒ H2O (l)
The degree of randomness of a molecule is known as entropy. With the transformation of ice into liquid state, there is an increase in randomness. Thus, the value of entropy becomes positive as shown:
Entropy change (ΔSsys) = ΔSproduct - ΔSreactant
= (69.9 - 47.89) J mol/K
= 22.0 J mol/K
Therefore, the value of entropy change is positive.
Now the value of entropy for surrounding ΔSsurr will be,
ΔSsurr = -ΔHfusion/T
= -6012 j/mol/273
= -22.0 J/molK
Hence, the value of ΔSsurr and ΔSsys exhibit same magnitude with opposite sign.
Answer:
Increase the concentration of the solution
Explanation:
Increasing the solute would increase the concentration. Increasing the solvent would decrease the concentration. For instance, if your lemonade was too tart, you would add more water to decrease the concentration
Answer:

Explanation:
1. Calculate the moles of Sr(NO₃)₂

2. Calculate the mass of SrNO₃)₂
