Answer:
Al
Explanation:
4 Al + 3 O₂ → 2 Al₂O₃
You need to figure out which one has the smaller mole ratio. Convert both substances from grams to moles.
(10.0 g Al)/(26.98 g/mol) = 0.3706 mol Al
(19.0 g O₂)/(32.00 g/mol) = 0.5938 mol O₂
Now, use the mole ratios of reactant to product to see which substance produces the least amount of product.
(0.3706 mol Al) × (2 mol Al₂O₃/4 mol Al) = 0.1853 mol Al₂O₃
(0.5938 mol O₂) × (2 mol Al₂O₃/3 mol O₂) = 0.3958 mol Al₂O₃
Since aluminum produces the least amount of product, this is the limiting reagent.
First, we assume that helium behaves as an ideal gas such that the ideal gas law is applicable.
PV = nRT
where P is pressure, V is volume, n is number of moles, R is universal gas constant, and T is temperature. From the equation, if n, R, and T are constant, there is an inverse relationship between P and V. From the given choices, the container with the greatest pressure would be the 50 mL.
let the actual height of car be x
now, according to question,
The answers would be organisms in water, water, and air.
Answer:
0.5
Explanation:
2NaCl(s) + 2H2SO4(l) + MnO2(s) → Na2SO4(s) + MnSO4(s) + 2H2O(g) + Cl2(g)
Using ideal gas equation,
PV = nRT
28.7torr
Converting torr to atm,
= 0.0378atm
V = 0.597L
T = 27 °C
= 300 K
a) PV = nRT
(0.0378atm) * (0.597L) = n(0.0821) * (300k)
= 0.000915 mol
moles of water and chlorine = 0.000915 mol
From the above equation, the ratio of water to chlorine = 1 : 2
Therefore, mole of chlorine = 0.000915/2
= 0.000458 mol
mole fraction = moles of specie/moles of all the species present
= 0.000458/0.000915
= 0.5