1) Chemical equation
Cu + 2AgNO3 ---> Cu (NO3)2 + 2Ag
2) molar ratios
1 mol Cu: 2 moles AgNO3 : 1 mol Cu (NO3)2 : 2 mol Ag
3) Convert 12. 83 * 10^23 atoms of Cu in moles
12.83 * 10 ^ 23 atoms / (6.02 * 10^23 atoms / mol) = 2.131 mol Cu
4) Use the proportions
2.131 mol Cu * 2 mol Ag / 1 mol Cu = 4.262 mol Ag
5) Use the atomic mass of silver to convert 4.262 mol in grams
mass = number of moles * atomic mass = 4.262 mol * 107.9 g / mol = 459.9 grams
Answer: 459.9 g
<span>NaCl
First calculate the molar mass of NaCl and AgNO3 by looking up the atomic weights of each element used in either compound
Sodium = 22.989769
Chlorine = 35.453
Silver = 107.8682
Nitrogen = 14.0067
Oxygen = 15.999
Now multiply the atomic weight of each element by the number of times that element is in each compound and sum the results
For NaCl
22.989769 + 35.453 = 58.44277
For AgNO3
107.8682 + 14.0067 + 3 * 15.999 = 169.8719
Now calculate how many moles of each substance by dividing the total mass by the molar mass
For NaCl
4.00 g / 58.44277 g/mol = 0.068443 mol
For AgNO3
10.00 g / 169.8719 g/mol = 0.058868
Looking at the balanced equation for the reaction, there is a 1 to 1 ratio in molecules for the reaction. Since there is a smaller number of moles of AgNO3 than there is of NaCl, that means that there will be some NaCl unreacted, so the excess reactant is NaCl</span>
The age of painting was determined from the decay kinetics of the radioactive Carbon -14 present in the painting sample.
Given that the half life of Carbon-14 is 5730 years.
Radioactive decay reactions follow first order rate kinetics.
Calculating the decay constant from half life:
λ
=
= 
Setting up the radioactive rate equation:

Where 

k = decay constant = 

ln 0.125 = 
-2.079=
t=
= 17185 years
t = 17185 years
Therefore age of the painting based in the radiocarbon -14 dating studies is 17185 years
Answer:- 
Solution:- It is a volume unit conversion problem where we are asked to convert the volume from
to microliters.
We know that:
= 1 mL

and, 
Let's use these conversions factors for the desired conversion using dimensional as:

= 
So, the answer is
.
Answer:
An airplane
Explanation:
An airplane because of its position .