Answer:
Na₂CO₃ · 10H₂O
Explanation:
The formula for sodium carbonate hydrate is:
Na₂CO₃ · xH₂O
The unknown "x" is the number of water molecules contained in the hydrate.
To find "x" we have to use the hydrogen percentage in the sample, 7.05 % H.
First we calculate the molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O:
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 23 × 2 + 12 + 16 × 3 + 18x
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 106 + 18x g/mole
Now we devise the fallowing reasoning tanking in account 1 mole of Na₂CO₃ · xH₂O:
if in 106 + 18x grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 2x grams of hydrogen
then in 100 grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 7.05 grams of hydrogen
106 + 18x = (100 × 2x) / 7.05
106 + 18x = 28.4x
106 = 28.4x - 18x
106 = 10.4x
x = 106 / 10.4
x = 10.2 ≈ 10
The formula for the washing soda is Na₂CO₃ · 10H₂O.
Answer: 1) C; 2)D; 3)B; 4)B; 5) A
Explanation:Interpreting the following Arterial Blood gases, we have
1. pH 7.33 PaCO2 60 HCO3 34----Respiratory acidosis with partial compensation----C
2. pH 7.48 PaCO2 42 HCO3 30------. Metabolic alkalosis without compensation----D
3. pH 7.38 PaCO2 38 HCO3 24 ----- Normal---B
4. pH 7.21 PaCO2 60 HCO3 24------ Respiratory acidosis without compensation-----B
5. pH 7.48 PaCO2 28 HCO3 20 ----Respiratory alkalosis with partial compensation
The Arterial blood gas interpretation from analysis shows the pH and the partial pressures of oxygen and carbon dioxide in the arterial blood of an individual which can detect how well the lungs are functioning thereby making a physician make a diagnosis, estimate the severity of a condition and profer treatment.
Answer:- 1840 g.
Solution:- We have been given with 3.35 moles of
and asked to calculate it's mass.
To convert the moles to grams we multiply the moles by the molar mass of the compound. Molar mass of the compound is the sum of atomic masses of all the atoms present in it.
molar mass of
= atomic mass of Hg + 2(atomic mass of I) + 6(atomic mass of O)
= 200.59+2(126.90)+6(16.00)
= 200.59+253.80+96.00
= 550.39 gram per mol
Let's multiply the given moles by the molar mass:

= 1843.8 g
Since, there are three sig figs in the given moles of compound, we need to round the calculated my to three sig figs also. So, on rounding off to three sig figs the mass becomes 1840 g.
I'm not 100% sure on this, but I would go with C) NaCl.
NaCl is a salt, and that is used to melt the ice on the roads. Hope this helps!
Answer:
we will except an increase in the polarity of the system and this will cause the Non-polar spot to be near the solvent front, while the polar spot will run at an approximate speed of 0.5 Rf
Explanation:
when we run a TLC plate in a 50/50 mixture of hexanes and ethyl acetate we will except an increase in the polarity of the system and this will cause the Non-polar spot to be near the solvent front, while the polar spot will run at an approximate speed of 0.5 Rf
The speed of the polar spot depends largely on the level of polarity, an increase in the polarity will see both spots of Neat hexane run when we run a TLC plate in a 50/50 mixture of hexanes and ethyl acetate