Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
I don't know but I'm wasting 5 seconds of your time you can't take back sorry
Answer:
1. ΔE = 0 J
2. ΔH = 0 J
3. q = 3.2 × 10³ J
4. w = -3.2 × 10³ J
Explanation:
The change in the internal energy (ΔE) and the change in the enthalpy (ΔH) are functions of the temperature. If the temperature is constant, ΔE = 0 and ΔH = 0.
The gas initially occupies a volume V₁ = 20.0 L at P₁ = 3.2 atm. When the pressure changes to P₂ = 1.6 atm, we can find the volume V₂ using Boyle's law.
P₁ × V₁ = P₂ × V₂
3.2 atm × 20.0 L = 1.6 atm × V₂
V₂ = 40 L
The work (w) can be calculated using the following expression.
w = - P . ΔV
where,
P is the external pressure for which the process happened
ΔV is the change in the volume
w = -1.6 atm × (40L - 20.0L) = -32 atm.L × (101.325 J/1atm.L) = -3.2 × 10³ J
The change in the internal energy is:
ΔE = q + w
0 = q + w
q = - w = 3.2 × 10³ J
Answer:
Negative sign says that release of heat.
Explanation:
The expression for the calculation of the heat released or absorbed of a process is shown below as:-
Where,
is the heat released or absorbed
m is the mass
C is the specific heat capacity
is the temperature change
Thus, given that:-
Mass = 25.2 g
Specific heat = 0.444 J/g°C
So,
Negative sign says that release of heat.