Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
Answer:
72.67g of B
Explanation:
The reaction of B₂O₃ to produce boron (B), is:
B₂O₃ → 3/2O₂ + 2B
<em>That means B₂O₃ produce 2 moles of boron</em>
Molar mass of B₂O₃ is 69.62g/mol. 234g of B₂O₃ contains:
234g B₂O₃ ₓ (1mol / 69.62g) = 3.361 moles of B₂O₃.
As 1 mole of B₂O₃ produce 2 moles of B, Moles of B that can be produced from B₂O₃ is:
3.361mol B₂O₃ ₓ 2 = <em>6.722 moles of B</em>.
As molar mass of B is 10.811g/mol. Thus mass of B that can be produced is:
6.722mol B ₓ (10.811g / mol) = <em>72.67g of B</em>
Answer:
The only statement about monosaccharide structure which is true is b. (Monosaccharides can be classified according to the spatial arrangement of their atoms)
Explanation:
Monosaccharides are simple sugars that are classified according to the amount of carbon atoms and based on these numbers, we can call them trioses, pentoses and hexoses. They are molecules with aldehyde (aldose) or centone (ketose) groups that have more than one alcohol function, but which do not differ in their position (OH). They do not contain N, since their general formula is Cx (H2O) x. A 6-carbon monosaccharide is called hexose, since the pentose only has 5
The kinetic energy of the products is equal to the energy liberated which is 92.2 keV. But let's convert the unit keV to Joules. keV is kiloelectro volt. The conversion that we need is: 1.602×10⁻¹⁹ <span>joule = 1 eV
Kinetic energy = 92.2 keV*(1,000 eV/1 keV)*(</span>1.602×10⁻¹⁹ joule/1 eV) = 5.76×10²³ Joules
From kinetic energy, we can calculate the velocity of each He atom:
KE = 1/2*mv²
5.76×10²³ Joules = 1/2*(4)(v²)
v = 5.367×10¹¹ m/s
Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
A) state with reasons
From the description we can conclude that the compound is a binary salt. Binary salts are form by a metal and a non metal, one of their characteristics is that the elements are attached by an ionic bond.
i) the physical properties of ZBr2 at room temperature
Crystals, high fusion and boiling points, they conduct water when dissolved in water, they are soluble in water but not in gasoline.
ii) whether z is a metal or non metal.
Z is a metal