Answer:
The volume of mercury-contaminated water that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Explanation:
Hi there!
First, let´s convert 0.100 g to mg:
0.100 g · (1000 mg/1 g) = 100 mg
The contaminated water has 0.004 mg per liter, then, we have to find the volume of water that contains 100 mg of mercury:
100 mg · (1 l / 0.004 mg) = 2.50 × 10⁴ l
Then, the volume of mercury-contaminated water ( at a concentration of 0.004 mg/l) that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Have a nice day!
Answer: Ice is melting due to the transfer of thermal energy from Jan's hand to ice.
Explanation: The melting of ice is a physical change and is happening when the thermal energy from Jan's hand is transferred to ice. Due to this energy transfer, the particles of ice starts to move faster and hence, making the ice melt.
In this, the physical state of ice is changing from solid to liquid state.

Using the combined gas law, where PV/T = constant, we first solve for PV/T for the initial conditions: (4.50 atm)(36.0 mL)/(10.0 + 273.15 K) = 0.57213.
Remember to use absolute temperature.
For the final conditions: (3.50 atm)(85.0 mL)/T = 297.5/T
Since these must equal, 0.57213 = 297.5/T
T = 519.98 K
Subtracting 273.15 gives 246.83 degC.
The new volume at standard pressure of 1 atm is 21294 liters.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the gas V1 = 338 liters
initial pressure on the gas P1 = 63 atm
standard pressure as P2 = 1 atm
Final volume at standard pressure V2 =?
The data given shows that Boyle's law equation is to used:
P1V1 = P2V2
rearranging the equation to calculate V2,
V2 = 
Putting the values in the equation:
V2 = 
= 21294 L
as the pressure on the gas is reduced to 1 atm the volume of the gas increased incredibly to 21294 litres.
Answer:Mass of Potassium chloride =1.762g
Explanation:
Mass of empty beaker = 23.100 g
Mass of beaker with Potassium chloride = 24.862g
Mass of Potassium chloride = Final weight - initial weight = Mass of beaker with Potassium chloride - Mass of empty beaker = 24.862-23.100 = 1.762g