Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1
Answer : The combustion is a process in which oxygen is released as a by-product of oxidation-reduction reactions.
Explanation :
Combustion reaction : It is defined as the reactions in which a hydrocarbon reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide and water.
The chemical equation of combustion reaction is:

The combustion reaction is also a redox reaction.
Redox reaction or Oxidation-reduction reaction : It is defined as the reaction in which the oxidation and reduction reaction takes place simultaneously.
Oxidation reaction : It is defined as the reaction in which a substance looses its electrons. In this, oxidation state of an element increases. Or we can say that in oxidation, the loss of electrons takes place.
Reduction reaction : It is defined as the reaction in which a substance gains electrons. In this, oxidation state of an element decreases. Or we can say that in reduction, the gain of electrons takes place.
The combustion reaction is also a redox reaction in which the carbon shows oxidation by the addition of oxygen or removal of hydrogen and oxygen shows reduction by the addition of hydrogen or removal of oxygen.
Hence, the combustion is a process in which oxygen is released as a by-product of oxidation-reduction reactions.
Answer:
The correct answer is option C, that is, ΔS and ΔSsurr for the process H2O (s) ⇒ H2O(l) are equal in magnitude and opposite in sign.
Explanation:
The temperature at which solid state of water get transformed into liquid state is termed as the melting point of 0 °C. It can be shown by the reaction:
H2O (s) ⇒ H2O (l)
The degree of randomness of a molecule is known as entropy. With the transformation of ice into liquid state, there is an increase in randomness. Thus, the value of entropy becomes positive as shown:
Entropy change (ΔSsys) = ΔSproduct - ΔSreactant
= (69.9 - 47.89) J mol/K
= 22.0 J mol/K
Therefore, the value of entropy change is positive.
Now the value of entropy for surrounding ΔSsurr will be,
ΔSsurr = -ΔHfusion/T
= -6012 j/mol/273
= -22.0 J/molK
Hence, the value of ΔSsurr and ΔSsys exhibit same magnitude with opposite sign.
B. the frogs are a limiting factor for the gnats
the frogs limit the reproduction of the gnats, and therefore with less frogs the gnat population can increase