18.4 * 10^9 lbs = (18.4 * 10^9)/2000 tons
Cost = ((18.4 * 10^9)/2000 ) * 318
Cost = $ 2925600000
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, given that the mass of the product is 0.534 g, we can infer that the percent composition of tin is:

Therefore, the percent composition of oxygen is 6.4% for a 100% in total. Thus, with such percents we compute the moles of each element in the oxide:

In such a way, for finding the smallest whole number we divide the moles of both tin and oxygen by the moles of oxygen as the smallest moles:

Therefore, the empirical formula is:

Best regards.
A. Quantity of saline = 500mL
Rate of infusion = 80 mL / h
Infusion time = Quantity / Rate = 500 mL / (80 mL/hr) = 6.25 hr
b. Child weight = 72.6 lb = 32.93 kg
Medrol to be given = 1.5 mg per kg
Quantity of Medrol = 20 mg/mL
Dosage available = 20 mg/mL / 1.5 mg/kg = 13.33 kg/mL
Dosage according to body weight = 32.93 kg / 13.33 kg/mL = 2.47 mL
The correct answer is option d, that is, atoms of the element.
As the atoms are neither destroyed nor created in a chemical reaction, the sum of the mass of the products in a reaction must be equivalent to the sum of the mass of the reactants.
The chemical reactions must be balanced, they must exhibit a similar number of atoms of each element on both the sides of the equation. As a consequence, the mass of the reactants must be equivalent to the mass of the products of the reaction.
A pure substance or a homogeneous mixture consists of a single phase. A heterogeneous mixture consists of two or more phases. When oil and water are combined, they do not mix evenly, but instead form two separate layers.