Barfoed's test is a concoction test utilized for identifying the nearness of monosaccharides. It depends on the diminishment of copper(II) acetic acid derivation to copper(I) oxide (Cu2O), which frames a block red hasten.
Barfoed's reagent comprises of a 0.33 molar arrangement of unbiased copper acetic acid derivation in 1% acidic corrosive arrangement. The reagent does not keep well and it is, thusly, fitting to make it up when it is really required. May store uncertainly as per a few MSDS's.
Answer: 19.4 mL Ba(OH)2
Explanation:
H2(g) + Cl2(g) --> 2HCl(aq) (make sure this equation is balanced first)
At STP, 1 mol gas = 22.4 L gas. Use this conversion factor to convert the 100. mL of Cl2 to moles.
0.100 L Cl2 • (1 mol / 22.4 L) = 0.00446 mol Cl2
Use the mole ratio of 2 mol HCl for every 1 mol Cl2 to find moles of HCl produced.
0.00446 mol Cl2 • (2 mol HCl / 1 mol Cl2) = 0.00892 mol HCl
HCl is a strong acid and Ba(OH)2 is a strong base so both will completely ionize to release H+ and OH- respectively. You need 0.00892 mol OH- to neutralize all of the HCl. Note that one mole of Ba(OH)2 contains 2 moles of OH-.
0.00892 mol OH- • (1 mol Ba(OH)2 / 2 mol OH-) • (1 L Ba(OH)2 / 0.230 M Ba(OH)2) = 0.0194 L = 19.4 mL Ba(OH)2
About 2,500 grams Ans balkfdoaks;
Answer:
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Explanation:
Mass of sulfuric acid solution = 

Percentage mass of sulfuric acid = 95.0%
Mass of sulfuric acid = 

Moles of sulfuric acid = 

According to reaction , 1 mole of sulfuric acid is neutralized by 1 mole of sodium carbonate.
Then 58,647.96 moles of sulfuric acisd will be neutralized by :
of sodium carbonate
Mass of 58,647.96 moles of sodium carbonate :

6,216,683.76 g = 6,216,683.76 × 0.001 kg = 6,216.684 kg
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Answer:

Explanation:
A solution of a weak base and its conjugate acid is a buffer.
The equation for the equilibrium is

The Henderson-Hasselbalch equation for a basic buffer is
![\text{pOH} = \text{p}K_{\text{b}} + \log\dfrac{[\text{BH}^{+}]}{\text{[B]}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BpOH%7D%20%3D%20%5Ctext%7Bp%7DK_%7B%5Ctext%7Bb%7D%7D%20%2B%20%5Clog%5Cdfrac%7B%5B%5Ctext%7BBH%7D%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5Ctext%7B%5BB%5D%7D%7D)
Data:
[B] = 0.400 mol·L⁻¹
[BH⁺] = 0.250 mol·L⁻¹
Kb = 4.4 × 10⁻⁴
Calculations:
(a) Calculate pKb
pKb = -log(4.4× 10⁻⁴) = 3.36
(b) Calculate the pH
