Answer:
The percent yield of this reaction is 70%
Explanation:
The reaction is: N₂ + 3H₂ → 2NH₃
We only have the mass of H₂, so we assume that N₂ is in excess
We convert the mass to moles, to work with the reaction:
450 g . 1mol / 2 g = 225 moles
Ratio is 2:3. 3 moles of H₂ can produce 2 moles of ammonia
Therefore 225 moles of H₂ will produce (225 .2)/ 3 = 150 moles
This is the 100% yield reaction → We convert the moles of NH₃ to mass
150 mol . 17g /1mol = 2550 g
Percent yield = (Produced yield/Theoretical yield) .100
Percent yield = (1575g/2550g) . 100 = 70%
The answer to this question is "carrying capacity." The term "growth
rate," refers to how fast a population grows, and the term "population
density," refers to the number of organisms located within a specific
area. Carrying capacity is correct because is directly addresses the
maximum number of organisms that an ecosystem can handle, as opposed to
how fast they are growing or how many there currently are.
Answer:
The balanced chemical equation is :

Explanation:
The chemical equation in which number of atoms in reactants is equal to products is called balanced equation.
Formula of , Beryllium Chloride :
Beryllium Nitrate : 
Silver Chloride : 
Silver Nitrate :
When beryllium chloride reacts with dissolved silver nitrate in water , following reaction occur :

The number of atoms in reactant as well as in products are balanced :
Be = 1
Ag = 2
N =2
O = 6
Cl = 2
The following are true:-
An atom of oxygen and the ion of oxygen both have 8 protons.
As you add or remove neutrons from the nucleus, isotopes are formed.
1) Chemical reaction
C6H6 + Br2 ---> C6H5Br + HBr
2) Molar raios
1 mol C6H6 : 1 mol Br2 : 1 mol C6H5Br
3) Convert the data to moles
42.1 g of C6H6
molar mass of C6H6 = 6*12g/mol + 6*1g/mol = 78 g/mol
42.1 g / 78 g/mol = 0.54 mol
73.0 g of Br2
molar mass of Br2 = 2 * 79.9 g/mol = 159.8 g/mol
73.0 g / 159.8 g/mol = 0.46 mol of Br2
=> limiting reagent is the Br2.
4) Product
1 mol of Br2 (limiting reagent) yields 1 mole of C6H5Br, then you will obtain 0.46 mol of C6H5Br
5) Convert the product to grams
molar mass of C6H5Br = 6*12g/mol + 5*1g/mol + 79.9 g/mol = 156.9 g/mol
0.46mol*156.9g/mol = 72.2 g.
Answer: 72.2 g