Answer:
no it dosen't matter
Explanation:
because it absorbed the light so it had to damage it.
I think the answer is C for this question
0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
Answer:
39.2 %
Explanation:
The following data were obtained from the question:
Mass of sample = 24 g
Mass of Cl = 14.6 g
Mass of B = 9.4 g
Percentage composition of boron =?
The percentage composition (by mass) of boron in the sample can be obtained as illustrated below:
Percentage composition of boron = mass of B /mass of sample × 100
Percentage composition of boron = 9.4/24 × 100
Percentage composition of boron = 39.2 %
Therefore, the percentage composition (by mass) of boron in the sample is 39.2 %
Answer:
The pH of 0.1 M BH⁺ClO₄⁻ solution is <u>5.44</u>
Explanation:
Given: The base dissociation constant:
= 1 × 10⁻⁴, Concentration of salt: BH⁺ClO₄⁻ = 0.1 M
Also, water dissociation constant:
= 1 × 10⁻¹⁴
<em><u>The acid dissociation constant </u></em>(
)<em><u> for the weak acid (BH⁺) can be calculated by the equation:</u></em>

<em><u>Now, the acid dissociation reaction for the weak acid (BH⁺) and the initial concentration and concentration at equilibrium is given as:</u></em>
Reaction involved: BH⁺ + H₂O ⇌ B + H₃O+
Initial: 0.1 M x x
Change: -x +x +x
Equilibrium: 0.1 - x x x
<u>The acid dissociation constant: </u>![K_{a} = \frac{\left [B \right ] \left [H_{3}O^{+}\right ]}{\left [BH^{+} \right ]} = \frac{(x)(x)}{(0.1 - x)} = \frac{x^{2}}{0.1 - x}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Ba%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Cleft%20%5BB%20%5Cright%20%5D%20%5Cleft%20%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5Cright%20%5D%7D%7B%5Cleft%20%5BBH%5E%7B%2B%7D%20%5Cright%20%5D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%28x%29%28x%29%7D%7B%280.1%20-%20x%29%7D%20%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%7D%7B0.1%20-%20x%7D)





<u>Therefore, the concentration of hydrogen ion: x = 3.6 × 10⁻⁶ M</u>
Now, pH = - ㏒ [H⁺] = - ㏒ (3.6 × 10⁻⁶ M) = 5.44
<u>Therefore, the pH of 0.1 M BH⁺ClO₄⁻ solution is 5.44</u>