Answer:
the ball will move towards the big bully
Answer:
1.18 V
Explanation:
The given cell is:
Half reactions for the given cell follows:
Oxidation half reaction:
Reduction half reaction:
Multiply Oxidation half reaction by 2 and Reduction half reaction by 3
Net reaction:
Oxidation reaction occurs at anode and reduction reaction occurs at cathode.
To calculate the
of the reaction, we use the equation:
Putting values in above equation, we get:
To calculate the EMF of the cell, we use the Nernst equation, which is:
where,
= electrode potential of the cell = ?V
= standard electrode potential of the cell = +1.21 V
n = number of electrons exchanged = 6
Putting values in above equation, we get:

0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
I don't think it wont be a big explosion