99.6 mg= .0996 g
.0996g x (1mol/125.05g) x (1 mol SO3/1 mol Na2SO2) x (6.02 x 10^22/1mol SO3) = 4.79 x 10^19 SO32- ions
Hdjdjejejeuuwuwjwjwjwwjwhwhwhehehehehehdhdhdhdhdhdh
Answer:
The answer to your question is: 69.6 %
Explanation:
Freon -112 (C₂Cl₄F₂)
MW = (12 x 2) + (35.5 x 4) + (19 x 2)
= 24 + 142 + 38
= 204 g
204 g of C₂Cl₄F₂ ----------------- 100%
142 g ----------------- x
x = (142 x 100 ) / 204
x = 69.6 %
It is going to be too low because the mass mistakenly used is lower than the initial.
Answer:
O FX will be greater than FY
Explanation:
<em>Surface tension</em> can be defined as the force required to stretch one film of a given fase (usually with liquids).
This required force is proportional to the liquid's surface tension. This means that the higher the surface tension, the higher the required force to stretch it is.