Answer:
CO = zero
CO2 =1 bar
O2 = 2.02 bar
Explanation:
We are given
initial pressure of CO = 1bar
total pressure = 3.52 bar
so initial pressure of O2 = 3.52 - 1 = 2.52 bar
the reaction is
2CO + O2 → 2CO2
using the unitary method
2 moles of CO2 → 1 mole of O2
1 bar of CO →
(required)
but we have more oxygen present , that means CO is the limiting reagent
- Final pressure of CO will be zero as it is the limiting reagent so it will be consumed completely
- 1 bar of CO →
of CO2 - 2.52 bar O2 (initially) - 0.5 bar (reacted) = 2.02bar O2
Answer:
The freezing point will be 
Explanation:
The depression in freezing point is a colligative property.
It is related to molality as:

Where
Kf= 
the molality is calculated as:




Depression in freezing point = 
The new freezing point = 
Hello there!
To determine the fraction of the hydrogen atom's mass that is in the nucleus, we have to keep in mind that
a Hydrogen atom has 1 proton and 1 electron.
Protons are in the nucleus while electrons are in electron shells surrounding the nucleus.
The mass of the nucleus will be equal to the mass of 1 proton and we can express the fraction as follows:

So, the fraction of the hydrogen atom's mass that is in the nucleus is
0,9995. That means that almost all the mass of this atom is at the nucleus.
Have a nice day!
<span>ideal gas law is: PV = nRT
P = pressure (torr) = 889 torr
V = volume (Liters) = 11.8 L
n = moles of gas = 0.444 mol
R = gas constant = 62.4 (L * torr / mol * k)
solve for T (in kelvin)
T = PV/nR
T = (889*11.8)/(.444*62.4)
T = 378.6 K
convert to C (subtract 273)
T = 105.6 deg C</span>