It wasn’t as powerful because your sense of smell enhances your sense of taste
The
number of iron atoms in a cooking pot that has a mass of 0.500 kg can be solve
by dividing it by the mass of the iron atom.
Number
of iron atoms = ( 0.5 kg) (1000g / 1kg) ( 1 iron atom / 9.27 x 10^-23 g)
<span>Number
of iron atoms = 5.39 x 10 ^24 iron atoms</span>
Answer:
Homemade soaps
Restaurant grade cleaners
Alcohol.
Explanation:
The two options are a mixture of more than one chemical constituents.
Soap is made from saponification reaction of of hydrocarbons and then mixed with other ingredients for better usability, and cleaning agent have one or more substances dissolved in another.
Answer:
Only 3 is correct.
Explanation:
The crystal of a metal or an ionic compound is called a cell, and there are 7 types of unit cells: cubic, tetragonal, orthorhombic, monoclinic, hexagonal, rhombohedral, and triclinic.
In a face-centered cubic cell (FCC) all angles are 90º and all lengths are equal. Each cubic cell has 8 atoms in each corner of the cube, and that atom is shared with 8 neighboring cells. So for a metal crystal, the atom is located at each of the eight lattice points, where it is shared equally between eight unit cells.
Answer:
Mass = 14.64 g
Explanation:
Given data:
Volume of solution = 1.25 L
Molarity of Solution = 0.15 M
Mass of CaF₂ = ?
Solution:
Molarity is used to describe the concentration of solution. It tells how many moles are dissolve in per litter of solution.
Formula:
Molarity = number of moles of solute / L of solution
We will calculate the number of moles of CaF₂ and then determine the mass by using number of moles.
0.15 M = number of moles of solute / 1.25 L
number of moles of solute = 0.15 M × 1.25 L
number of moles of solute = 0.1875 mol/L × L
number of moles of solute = 0.1875 mol
Mass in gram:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.1875 mol ×78.07 g/mol
Mass = 14.64 g