Answer:
333.7 g.
Explanation:
- The depression in freezing point of water (ΔTf) due to adding a solute to it is given by: <em>ΔTf = Kf.m.</em>
Where, ΔTf is the depression in water freezing point (ΔTf = 20.0°C).
Kf is the molal freezing point depression constant of the solvent (Kf = 1.86 °C/m).
m is the molality of the solution.
<em>∴ m = ΔTf/Kf</em> = (20.0°C)/(1.86 °C/m) = <em>10.75 m.</em>
molaity (m) is the no. of moles of solute per kg of the solvent.
∵ m = (no. of moles of antifreeze C₂H₄(OH)₂)/(mass of water (kg))
∴ no. of moles of antifreeze C₂H₄(OH)₂ = (m)(mass of water (kg)) = (10.75 m)(0.5 kg) = 5.376 mol.
∵ no. of moles = mass/molar mass.
<em>∴ mass of antifreeze C₂H₄(OH)₂ = no. of moles x molar mass </em>= (5.376 mol)(62.07 g/mol) =<em> 333.7 g.</em>
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
The element with the nlx notation of 5d2 in the periodic table is hafnium with a symbol of hf. It is a chemical element and has an atomic number 72. H<span>afnium chemically resembles zirconium and is found in many zirconium minerals but it is a complete contrast of zirconium which is also chemically similar to hafnium.</span>
Answer:
b. chlorine
Explanation:
it has the highest atomic radius