The model would look something like the image below.
There would be a <em>central nucleus</em> containing <em>20 protons</em> and <em>20 neutrons</em>.
Surrounding the nucleus would be four concentric rings (energy levels) containing <em>20 electron</em>s.
Going out from the nucleus, the number of electrons in each ring would
be <em>2, 8, 8, 2</em>.
Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
Two electrons is your answer glad to help!
Explanation:
According to Charle's law, at constant pressure the volume of an ideal gas is directly proportional to the temperature.
That is, 
Hence, it is given that
is 3.50 liters,
is 20 degree celsius, and
is 100 degree celsius.
Therefore, calculate
as follows.


= 17.5 liter
Thus, we can conclude that volume of gas required at 100 degree celsius is 17.5 liter.
He person lost 1224.7 grams.