Answer:
The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
Explanation:
It takes 839 kJ/mol to break a carbon-carbon triple bond.
Energy required to break 1 mole of carbon-carbon triple bond = E = 839 kJ
E = 839 kJ/mol = 839,000 J/mol
Energy required to break 1 carbon-carbon triple bond = E'

The energy require to single carbon-carbon triple bond will corresponds to wavelength which is required to break the bond.
(Using planks equation)


The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
Answer:
[H⁺] = 1.58 x 10⁻⁷ M.
Explanation:
∵ pOH = - log[OH⁻]
7.20 = - log[OH⁻]
log[OH⁻] = - 7.20
∴ [OH⁻] = 6.31 x 10⁻⁸.
∵ [H⁺][OH⁻] = 10⁻¹⁴.
∴ [H⁺] = 10⁻¹⁴/[OH⁻] = 10⁻¹⁴/(6.31 x 10⁻⁸) = 1.585 x 10⁻⁷ M.
Answer:
Each specific property of motif and domain is explained.
Explanation:
Domain;
- May retain a 3D structure when separated from rest of the protein.
- Unit of tertiary structure because alpha helix and beta sheets are units of secondary structure.
- Stable globular units like pyruvate kinase
- May be distinct functional units in a protein
Motif;
- Repetetive supersecondary structure because they contain cluster of secondary structure.
- Beta Alpha Beta unit is an example of motif
- Clusters of secondary structure
Both Motif and Domain;
- Stabilized by hydrophobic interactions like hydrogen bonding stabilize the both.
- Depends on primary structure like the arrangement of amino acid in polypeptide chain determine the secondary and tertiary structure of proteins.
Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol
2C3H6 (g) + 2NH3 (g) + 3O2 (G) -> 2C3H3N (g) + 6H2O (g)
First off.. not a chem board.. but n e way.
This is a limiting reagent problem.
set it up as a DA problem.(Dimension Analysis)
Start with what you want.
you want Grams of acrylonitrile (C3H3N)
so start with that (Using ACL in place of Acrylonitrile.. just for ease of typing)
(g) = (53 g of ACL/1mol ACL) (2 mols ACL/2 mol C3H6)/ (1mol C3H6/42 grams) (15.0 grams)
solve that you wiill get grams of Acrylonitrile created by 15 grams oc C3H6 = 18.9g
Same setup for the two other reactants.
so i did it and for
oxygen I got 11.04 grams
and for Ammonia i got 15.29 grams
So the most you can make is 11.04 grams because if you have ot make any more .. you will have to get more O2 .. but since you have only 10 grams of it .. that is the most u can make in this reaction.
Both the other reactants are in excess.
rate brainliest pls