Answer:
1.315x10⁻³M = [Ca²⁺]
Explanation:
Based in the reaction:
Ca₁₀(PO₄)₆(OH)₂(s) ⇄ 10Ca²⁺(aq) + 6PO₄³⁻(aq) + 2OH⁻(aq)
Solubility product, ksp, is defined as:
ksp = [Ca²⁺]¹⁰ [PO₄³⁻]⁶ [OH⁻]²
From 1 mole of hydroxyapatite are produced 10 moles of Ca²⁺ and 6 moles of PO₄³⁻. That means moles of PO₄³⁻ are:
6/10 Ca²⁺ = PO₄³⁻
Replacing in ksp formula:
ksp = [Ca²⁺]¹⁰ [0.6Ca²⁺]⁶ [OH⁻]²
As [OH⁻] is 2.50x10⁻⁶M and ksp is 2.34x10⁻⁵⁹:
2.34x10⁻⁵⁹ = [Ca²⁺]¹⁰ [0.6Ca²⁺]⁶ [2.50x10⁻⁶]²
3.744x10⁻⁴⁸ = 0.046656[Ca²⁺]¹⁶
<em />
<em>1.315x10⁻³M = [Ca²⁺]</em>
<em />
I hope it helps!
<span>According to my knowledge, I feel the answer is -
Particles that struck the center of the atom were repelled.
Hope this helps!
</span>
Explanation:
A volatile substance is defined as the substance which can easily evaporate into the atmosphere due to weak intermolecular forces present within its molecules.
Whereas a flammable substance is defined as a substance which is able to catch fire easily when it comes in contact with flame.
Hence, when we heat a flammable or volatile solvent for a recrystallization then it should be kept in mind that should heat the solvent in a stoppered flask to keep vapor away from any open flames so that it won't catch fire.
And, you should ensure that no one else is using an open flame near your experiment.
Thus, we can conclude that following statements are correct:
- You should heat the solvent in a stoppered flask to keep vapor away from any open flames.
- You should ensure that no one else is using an open flame near your experiment.
Answer:
A. Yes, there is more than enough sodium carbonate.
Explanation:
Hello,
In this case, based on the given reaction which is:

By stoichiometry, one computes the grams of sodium carbonate that will neutralize 1,665 g of sulfuric acid as shown below:

Thus, the available mass is 2.0 kg so 0.2 kg are in excess, therefore: A. Yes, there is more than enough sodium carbonate.
Best regards.
Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres