For this problem, we use the formula for sensible heat which is written below:
Q= mCpΔT
where Q is the energy
Cp is the specific heat capacity
ΔT is the temperature difference
Q = (55.5 g)(<span>0.214 cal/g</span>·°C)(48.6°C- 23°C)
<em>Q = 304.05 cal</em>
The epicenter was located somewhere on a circle centered at Recording station X, with a radius of 250 km.<span>
</span>
Did you intend to write [PdCl4]^-2 instead of PdCl2-4? If so, then:
<span>Cathode: [PdCl4]^-2(aq) + 2e- ======⇒ Pd(s) + 4Cl-(aq) </span>
<span>Anode: Cd(s) ==⇒ Cd+2(aq) + 2e-</span>
Question:
Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collected over a liquid whose vapor pressure is the same as pure water at 20.0 degrees C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample.
A. 0.272 mol
B. 0.04 mol
C. 0.997 mol
D. 0.139 mol
E. 0.0681 mol
Answer:
The correct option is;
E. 0.0681 mol
Explanation:
The equation for the reaction is
Zn + HCl = H₂ + ZnCl₂
Vapor pressure of the liquid = 18 torr = 2399.803 Pa
Total pressure of gas mixture H₂ + liquid vapor = 0.987 atm
= 100007.775 Pa
Therefore, by Avogadro's law, pressure of the hydrogen gas is given by the following equation
Pressure of H₂ = 100007.775 Pa - 2399.803 Pa = 97607.972 Pa
Volume of H₂ = 1.7 L = 0.0017 m³
Temperature = 20 °C = 293.15 K
Therefore,

Therefore, the number of moles of hydrogen gas present in the sample is n ≈ 0.0681 moles.
Answer:4 days will it take for the snail to get to the garden.
Explanation:
Speed of the snail = 12 feet per day:
Distance between the garden and snail = 48 feet


4 days will it take for the snail to get to the garden.