Answer:
6.25 g of nickel -63 will be left
Explanation:
<span>Carbon Monoxide.
First, determine the relative number of moles of each element by looking up the atomic weights of carbon and oxygen
Atomic weight carbon = 12.0107
Atomic weight oxygen = 15.999
Moles of Carbon = 24.50 g / 12.0107 g/mol = 2.039847802 mol
Moles of Oxygen = 32.59 g / 15.999 g/mol = 2.037002313 mol
Given that the number of moles of both carbon and oxygen are nearly identical, it wouldn't be unreasonable to think that the empirical formula for the compound is CO which also happens to be the formula for Carbon Monoxide.</span>
Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3
Explanation: Saponification reaction is a reaction in which hydrolysis of fats takes place under basic conditions giving glycerol and a salt of corresponding fatty acid.
We are given a Fatty acid called as Trimyristin.
Its reaction with KOH leads to the formation of soap and is given by the equation:


The condensed structural formula for the equation is given in the image attached.
Flame colors are produced from the movement of the electrons in the metal ions present in the compounds. When you heat it, the electrons gain energy and can jump into any of the empty orbitals at higher levels Each of these jumps involves a specific amount of energy being released as light energy, and each corresponds to a particular color. As a result of all these jumps, a spectrum of colored lines will be produced. The color you see will be a combination of all these individual colors.