Answer:
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
Explanation:
Given,
Q = 1.68 kJ = 1680 Joules
mass = 126 grams
T₁ = 20°C
T₂ = 45.4°C
The specific heat for the metal can be calculated by using the formula
Q = (mass) (ΔT) (Cp)
Here, ΔT = T₂ - T₁ = 45.4 - 20 = 25.4°C.
Substituting values,
1680 = (126)(25.4)(Cp)
By solving,
Cp = 0.524 J/g°C.
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
Answer:
- 0.0249% Sb/cm

Explanation:
Given that:
One surface contains 1 Sb atom per 10⁸ Si atoms and the other surface contains 500 Sb atoms per 10⁸ Si atoms.
The concentration gradient in atomic percent (%) Sb per cm can be calculated as follows:
The difference in concentration = 
The distance
= 0.2-mm = 0.02 cm
Now, the concentration of silicon at one surface containing 1 Sb atom per 10⁸ silicon atoms and at the outer surface that has 500 Sb atom per 10⁸ silicon atoms can be calculated as follows:

= - 0.0249% Sb/cm
b) The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 1 Sb atoms can be calculated by using the formula:

Lattice parameter = 5.4307 Å; To cm ; we have
= 

= 
The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 500 Sb can be calculated as follows:

= 
= 
Finally, to calculate the concentration gradient



Explanation:
It is known that in one day there are 24 hours. Hence, number of seconds in 24 hours are as follows.

Hence, total charge passed daily is calculated as follows.

And, number of Faraday of charge is as follows.

= 134300.52 F
The oxidation state of aluminium in
is +3.

So, if we have to produce 1 mole of Al(s) we need 3 Faraday of charge.
Therefore, from 134300.52 F the moles of Al obtained with 89% efficiency is calculated as follows.

= 39842.487 mol
or, = 
Molar mass of Al = 27 g/mol
Therefore, mass in gram will be calculated as follows.
Mass in grams = 
= 
= 1075.7 kg/day
Thus, we can conclude that the daily aluminum production of given aluminium is 1075.7 kg/day.
Answer:
1. The product has a higher Rf value on a silica gel TLC plate because it is more polar than the starting methyl benzoate.
2. False
3. True
Explanation:
In chromatography, there is a stationary phase and a mobile phase. The ratio of the distance moved by a component and the distance moved by the solvent gives the retention factor (Rf).
Since silica gel is a polar solvent, it will retain the more polar product methyl m-nitrobenzoate compared to the methyl benzoate starting material.
In comparing the electrophillic aromatic substitution of m-nitrobenzoate and methyl benzoate, we must remember that the presence of electron withdrawing groups (such as -NO2 and -CHO) on the aromatic compound deactivates the compound towards electrophillic aromatic substitution hence, methyl m-nitrobenzoate is less reactive than methyl benzoate in Electrophilic Aromatic Substition and Methyl benzoate is less reactive than benzene in Electrophilic Aromatic Substition