Answer: a) 
b) 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
a) Mass of Ba= 66.06 g
Mass of Cl = 34.0 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Ba =
Moles of Cl = \frac{\text{ given mass of Cl}}{\text{ molar mass of Cl}}= \frac{34g}{35.5g/mole}=0.96moles[/tex]
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Ba =
For O =
The ratio of Ba: Cl= 1:2
Hence the empirical formula is 
b) Mass of Bi= 80.38 g
Mass of O= 18.46 g
Mass of H = 1.16 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Bi =
Moles of O=
Moles of H=
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Bi=
For O =
For H=
The ratio of Bi: O: H= 1:3: 3
Hence the empirical formula is 
Answer:
Explanation:
Cheese, Meat, dough, Sauce
<h3>Answer:</h3>
0.8133 mol
<h3>Solution:</h3>
Data Given:
Moles = n = ??
Temperature = T = 25 °C + 273.15 = 298.15 K
Pressure = P = 96.8 kPa = 0.955 atm
Volume = V = 20.0 L
Formula Used:
Let's assume that the Argon gas is acting as an Ideal gas, then according to Ideal Gas Equation,
P V = n R T
where; R = Universal Gas Constant = 0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹
Solving Equation for n,
n = P V / R T
Putting Values,
n = (0.955 atm × 20.0 L) ÷ (0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 298.15 K)
n = 0.8133 mol
Answer:
The actual Van't Hoff factor for AlCl3 is 3.20
Explanation:
Step 1: Data given
Molarity of AlCl3 = 0.050 M
osmotic pressure = 3.85 atm
Temperature = 20 °C
Step 2: Calculate the Van't Hoff factor
AlCl3(aq) → Al^3+(aq) + 3Cl^-(aq)
The theoretical value is 4 ( because 1 Al^3+ ion + 3 Cl- ions) BUT due to the interionic atractions the actual value will be less
Osmotic pressure depends on the molar concentration of the solute but not on its identity., and is calculated by:
π = i.M.R.T
⇒ with π = the osmotic pressure = 3.85 atm
⇒ with i = the van't Hoff factor
⇒ with M = the molar concentration of the solution = 0.050 M
⇒ with R = the gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the temperature = 20 °C = 293.15 Kelvin
i = π /(M*R*T
)
i = (3.85) / (0.050*0.08206*293.15)
i = 3.20
The actual Van't Hoff factor is 3.20
I believe that the answer is A) All Nitrogen atoms have 7 protons