Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.
<span>Answer:
For this problem, you would need to know the specific heat of water, that is, the amount of energy required to raise the temperature of 1 g of water by 1 degree C. The formula is q = c X m X delta T, where q is the specific heat of water, m is the mass and delta T is the change in temperature. If we look up the specific heat of water, we find it is 4.184 J/(g X degree C). The temperature of the water went up 20 degrees.
4.184 x 713 x 20.0 = 59700 J to 3 significant digits, or 59.7 kJ.
Now, that is the energy to form B2O3 from 1 gram of boron. If we want kJ/mole, we need to do a little more work.
To find the number of moles of Boron contained in 1 gram, we need to know the gram atomic mass of Boron, which is 10.811. Dividing 1 gram of boron by 10.811 gives us .0925 moles of boron. Since it takes 2 moles of boron to make 1 mole B2O3, we would divide the number of moles of boron by two to get the number of moles of B2O3.
.0925/2 = .0462 moles...so you would divide the energy in KJ by the number of moles to get KJ/mole. 59.7/.0462 = 1290 KJ/mole.</span>
Explanation:
The given data is as follows.
= 253.4 nm =
(as 1 nm =
)
= 5,
= ?
Relation between energy and wavelength is as follows.
E = 
= 
=
J
= 
Hence, energy released is
.
Also, we known that change in energy will be as follows.

where, Z = atomic number of the given element


0.02 + 0.04 = 
= 
= 4
Thus, we can conclude that the principal quantum number of the lower-energy state corresponding to this emission is n = 4.
By Tri chlorination, three chlorine atoms can replace the 3 hydrogen atoms in propane molecule to give tri-chlorinated products according to the attached picture.
Answer : The normality of the solution is, 30.006 N
Explanation :
Normality : It is defined as the number of gram equivalent of solute present in one liter of the solution.
Mathematical expression of normality is:

or,

First we have to calculate the equivalent weight of solute.
Molar mass of solute
= 94.97 g/mole

Now we have to calculate the normality of solution.

Therefore, the normality of the solution is, 30.006 N