<u>Answer:</u> The enthalpy of the reaction for the production of
is coming out to be -74.9 kJ
<u>Explanation:</u>
Enthalpy change is defined as the difference in enthalpies of all the product and the reactants each multiplied with their respective number of moles. It is represented as 
The equation used to calculate enthalpy change is of a reaction is:
![\Delta H^o_{rxn}=\sum [n\times \Delta H^o_f_{(product)}]-\sum [n\times \Delta H^o_f_{(reactant)}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20H%5Eo_f_%7B%28product%29%7D%5D-%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20H%5Eo_f_%7B%28reactant%29%7D%5D)
For the given chemical reaction:

The equation for the enthalpy change of the above reaction is:
![\Delta H^o_{rxn}=[(1\times \Delta H^o_f_{(CH_4(g))})]-[(1\times \Delta H^o_f_{(C(s))})+(2\times \Delta H^o_f_{(H_2(g))})]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20H%5Eo_f_%7B%28CH_4%28g%29%29%7D%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20H%5Eo_f_%7B%28C%28s%29%29%7D%29%2B%282%5Ctimes%20%5CDelta%20H%5Eo_f_%7B%28H_2%28g%29%29%7D%29%5D)
We are given:

Putting values in above equation, we get:
![\Delta H^o_{rxn}=[(1\times (-74.9))]-[1\times 0)+(2\times 0)]\\\\\Delta H^o_{rxn}=-74.9kJ](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%281%5Ctimes%20%28-74.9%29%29%5D-%5B1%5Ctimes%200%29%2B%282%5Ctimes%200%29%5D%5C%5C%5C%5C%5CDelta%20H%5Eo_%7Brxn%7D%3D-74.9kJ)
Hence, the enthalpy of the reaction for the production of
is coming out to be -74.9 kJ
The reaction of NaOH and HCl is as follows: NaOH+HCl⇒NaCl+H2O. So the ratio between the two reactants is NaOH:HCl=1:1. According to the question, the moles of NaOH needed to neutralize the acid is 0.243M*0.04633L=0.01126mole. Because is the above ratio (1:1), the moles of acid that are being neutralized is also 0.01126mole. So the concentration of the acid is 0.01126mole/0.010L = 1.126 M.
Answer:
The volume of solution B will increase
Explanation:
If a solute is non-penetrating it means it cannot pass through a biological membrane. In this case we have two non-penetrating solutions with different osmolarity separated by biological membrane. Solvent from solution with lower osmolarity will tend to pass the membrane in order to equalize the solute concentrations on the two sides of the membrane. This process is called osmosis and it is spontaneous. Solvent moves through the membrane from a less concentrated solution (400 mosmol/L) into a more concentrated one (600 mosmol/L). Because of that, the volume of solution B will increase.
Answer:
the acid has been saturated with the base.
Explanation:
Answer:
Option b. 9.59
Explanation:
First, let us calculate the pH. This is illustrated below:
[H3O+] = 3.9 x 10-5 M
pH = —Log [H3O+]
pH = —Log [3.9 x 10-5]
pH = 4.41
Recall: pH + pOH = 14
4.41 + pOH = 14
Collect like terms
pOH = 14 — 4.41
pOH = 9.59