Answer:
A. Yes, there is more than enough sodium carbonate.
Explanation:
Hello,
In this case, based on the given reaction which is:

By stoichiometry, one computes the grams of sodium carbonate that will neutralize 1,665 g of sulfuric acid as shown below:

Thus, the available mass is 2.0 kg so 0.2 kg are in excess, therefore: A. Yes, there is more than enough sodium carbonate.
Best regards.
Answer : The results would show more amount of water in the hydrated sample.
Explanation :
The amount of water of crystallization can be found by taking the masses of hydrated copper sulfate and anhydrous copper sulfate.
The difference in masses indicates the mass of water lost during dehydration process.
If during dehydration process, some of the copper sulfate spatters out of the crucible, then this would give us less mass for anhydrous sample than the actual.
As a result, the difference in masses of hydrated sample and the anhydrous sample would be more.
Therefore the results would show more amount of water in the hydrated sample.
Answer:
0.28m/s
Explanation:
Speed is defined as the distance travelled per unit of time. The speed of the turtle is 1.0km/h. Thus, to find the speed in m/s, we need to convert km to m (1km is 1000m), and h to s (1h = 3600s).
<em>Converting units:</em>
1.0km/h * (1000m / 1km) * (1h / 3600s) = 0.28m/s.
The speed of the turtle in meter per second is 0.28m/s
m = given mass of gas = 3.82 g
M = molar mass of gas = ?
T = temperature of laboratory = 302 K
P = air pressure = 1.04 atm = 1.04 x 101325 pa
V = volume of gas = 0.854 L = 0.854 x 10⁻³ m³
using the ideal gas equation
PV = (m/M) RT
inserting the above values
(1.04 x 101325) (0.854 x 10⁻³) = (3.82/M) (8.314) (302)
M = 106.6 g
hence the molar mass of the gas comes out to be 106.6 g
Given:
magnesium = 0.941 gram piece
Magnesium oxide= 1.560 grams
Formula:
(magnesium / magnesium oxide) x 100 = % Mg
100% - % Mg = percent composition of each element
Solution:
(0.941g Mg) / (1.560g MgO)
= 0.603
= 60.3% Mg
100% - 60.3%
= 39.7%
39.7% is the percentage composition of each element.