Complete question:
This is the chemical formula for nickel tetracarbonyl (a powerfully poisonous liquid used in nickel refining): Ni(CO)4 A chemical engineer has determined by measurements that there are 9.6 moles of nickel in a sample of nickel tetracarbonyl. How many moles of carbon are in the sample? Round your answer to 2 significant digits.
Answer:
number of moles of carbon in the compound = 9.6 × 4 = 38.40 moles ≈ 38 moles
Explanation:
The molecular formula of the compound, tetracarbonyl is represented as Ni(CO)4. From the chemical formula of the actual compound contains 1 mole of nickel, 4 moles of carbon and 4 moles of oxygen.
The ratio of the moles can be represented as:
Ni C O
1 : 4 : 4
1 mole of Nickel containing mass of 58.6934 g.
4 moles of carbon containing mass of 4(12 g) = 48 g
4 moles of oxygen containing mass of 4(16 g) = 64 g
since 1 mole of nickel contains 4 moles of carbon in the compound
9.6 moles of nickel will contain ? moles of carbon
cross multiply
number of moles of carbon in the compound = 9.6 × 4 = 38.40 moles
2 significant figure = 38 moles