Answer:
Mole fraction of nitrogen = 0.52
Explanation:
Given data:
Temperature = 31.2 °C
Pressure = 870.2 mmHg
Volume = 15.1 L
Mass of mixture = 24.1 g
Mole fraction of nitrogen = ?
Solution:
Pressure conversion:
870.2 /760 = 1.12 atm
Temperature conversion:
31.2 + 273 = 304.2 K
Total number of moles:
PV = nRT
n = PV/RT
n = 1.12 atm × 15.1 L / 0.0821 L.atm. mol⁻¹.K⁻¹ × 304.2 K
n = 16.9 L.atm. /25 L.atm. mol⁻¹
n = 0.676 mol
Number of moles of nitrogen are = x
Then the number of moles of CO₂ = 0.676 - x
Mass of nitrogen = x mol . 28 g/mol and for CO₂ Mass = 44 g/mol ( 0.676 - x)
24.1 = 28x + ( 29.7 -44x)
24.1 - 29.7 = 28x - 44x
-5.6 = -16 x
x = 0.35
Mole fraction of nitrogen:
Mole fraction of nitrogen = moles of nitrogen / total number of moles
Mole fraction of nitrogen = 0.35 mol / 0.676 mol
Mole fraction of nitrogen = 0.52
Answer:
Scandium(III) fluoride, ScF3, is an ionic compound. It is slightly soluble in water but dissolves in the presence of excess fluoride to form the ScF63− anion.
hope it will help you......
It provides an alternative pathway for the rxn.
The valence of an atom is defined as the number of bonds formed by the atom in the molecule.
The given atomic number is 7.
The electronic configuration of atom having atomic number 7 is:

From the electronic configuration, it is clear that number of electrons in the outer most orbital (valence shell electron) is 5.
Hence, for an atom whose atomic number is 7. Its valence is 5.
Answer:
[OH⁻] = 3.54 × 10⁻¹⁰ M
Solution:
pOH is related to [OH⁻] as,
pOH = - log [OH⁻]
Putting value of pOH,
9.45 = -log [OH⁻]
Solving for [OH⁻],
[OH⁻] = 10⁻⁹·⁴⁵ ∴ 10 = Antilog
[OH⁻] = 3.54 × 10⁻¹⁰ M