Answer:

Explanation:
Hello there!
In this case, since this acid-base neutralization is performed in a 1:2 mole ratio of acid to base as the former is a diprotic acid (two hydrogen ions in the molecule), we can write the following equation:

In such a way, we can solve for the molarity of the acid, given the molarity and concentration of the NaOH base and the volume of the acid:

Thus, we plug in the given data to obtain:

Best regards!
Answer:
Explanation: Well each branch has its own little job especially when it comes to society. First we have the Organic Chemistry Branch It includes the study of all the possible compounds which have carbon in them. Then we have the Inorganic Chemistry Branch, the inorganic compounds find their use in medicine, food, agriculture and also technology. Next we have the Biochemistry Branch it deals with chemistry happening inside the living bodies of animals and plants. This subject is huge and plays an important role in medicine, agriculture, poultry, fisheries, etc. And finally we have the Physical Chemistry Branch it deals with the physical properties of chemicals or substances. It includes topics like gaseous laws (Dalton law), thermal conduction in liquids, gases, solids. The conductivity of electrolytes (used in batteries) liquids etc. It also deals with processes like sublimation, melting point, boiling point, the crystal structure of compounds, etc.
Answer:
a) 38.2 % mass
b) 61.8 g solute/100 g solvent
c) 1.65 g/mL
Explanation:
Given the data:
mass of solute = 17.5 g
mass of solvent= 28.3 g
total solution volume= 27.8 mL
a)- mass percent= mass of solute/mass of solution x 100
mass of solution = mass solute + mass solvent = 17.5 g + 28.3 g = 45.8 g
mass % = 17.5 g/45.8 g x 100 = 38.2 % mass
b)- solubility = grams of solute/ 100 g solvent
= 17.5 g x (100 g /28.3 g solvent) = 61.8 g solute/100 g solvent
c)- density = massof solution/total volumesolution = 45.8 g/27.8 mL = 1.65 g/mL
FeSO₄*7H₂O(s) = FeSO₄(s) + 7H₂O(g)
M(FeSO₄*7H₂O)=278.0 g/mol
M(FeSO₄)=151.9 g/mol
m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)=m(FeSO₄)/M(FeSO₄)
m(FeSO₄)=M(FeSO₄)m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)
m(FeSO₄)=151.9*100.0/278.0=54.6 g
m(FeSO₄)=54.6 g
Hello!
Calvin told Marie that they could continue to add solute until the reached 40 grams because the solution was still unsaturated.
Unsaturated solutions are those in which the solvent (in this case water) can still dissolve more solute (in this case KNO₃) at the given pressure and temperature. This can be seen visually when adding more solute doesn't result in the presence of grains of solids that settle in the bottom of the flask. That happens because the rate of dissolving is higher than the rate of crystallization.
Have a nice day!