Answer:
Is this on edgenuity or some type of virtual school Lmk and then i could help !
Explanation:
The SI unit of specific heat is J per gram per degree
Celsius. Thus it follows that specific heat could be calculated in this way:
Specific Heat = Energy / (mass x change in temperature)
Thus,
Specific Heat = 3.912 cal / (9.84 oz x (191.2 ˚F – 73.2 ˚F))
Specific Heat = 3.369 x 10^-3 cal/oz-˚F
Answer:
0.11 mol
Explanation:
<em>This is the chemical formula for acetic acid (the chemical that gives the sharp taste to vinegar): CH₃CO₂H. An analytical chemist has determined by measurements that there are 0.054 moles of oxygen in a sample of acetic acid. How many moles of hydrogen are in the sample?</em>
Step 1: Given data
- Formula of acetic acid: CH₃CO₂H
- Moles of oxygen in the sample of acetic acid: 0.054 moles
Step 2: Establish the appropriate molar ratio
According to the chemical formula of acetic acid, the molar ratio of H to O is 4:2.
Step 3: Calculate the moles of atoms of hydrogen
We will use the theoretical molar ratio for acetic acid.
0.054 mol O × (4 mol H/2 mol O) = 0.11 mol H
Mole ratio for the reaction is 1:1
no of moles in NaOH that reacted= 1*21.17/1000=0.02117mols
molarity of HCl=0.02117*10/1000
=2.117M
The equation is already balanced so the mole ratio is just 1/1 and from the question you could conclude that the equation is a single displacement