Table salt (NaCl) is a compound. Every molecule of table salt has the same properties as every other molecule of table salt because they all have one sodium (Na) atom and one chlorine (Cl) atom. This is referred to as fixed composition.
Hope this helps! Please correct me if I'm wrong :)
Ionic salt dissociate completely in water particularly in water at low concentration.
The molal freezing point of depression constant for water is 1.85kg/k/mol
therefore depression of freezing point =1.853 x 0.100 x 2.32=0.429 degrees celsius
hence solute freeze at - 0.429 degree celsius
a.
Acids react with bases and give salt and water and the products.
Hence, HCl reacts with NaOH and gives NaCl salt and H₂O as the products. The reaction is,
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
To balance the reaction equation, both sides hould have same number of elements.
Left hand side, Right hand side,
H atoms = 2 H atoms = 2
Cl atoms = 1 Cl atoms = 1
Na atoms = 1 Na atoms = 1
O atoms = 1 O atoms = 1
Hence, the reaction equation is already balanced.
b.
Molarity (M)= moles of solute (mol) / Volume of the solution (L)
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
Molarity of NaOH = <span>0.13 M
</span>Volume of NaOH added = <span>43.7 mL
Hence, moles of NaOH added = 0.13 M x 43.7 x 10</span>⁻³ L
= 5.681 x 10⁻³ mol
Stoichiometric ratio between NaOH and HCl is 1 : 1
Hence, moles of HCl = moles of NaOH
= 5.681 x 10⁻³ mol
5.681 x 10⁻³ mol of HCl was in <span>26.9 mL.
Hence, molarity of HCl = </span>5.681 x 10⁻³ mol / 26.9 x 10⁻³ L
= 0.21 M
When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.
<h3>
Answer:</h3>
112.08 mL
<h3>
Explanation:</h3>
From the question we are given;
- Initial volume, V1 = 100.0 mL
- Initial temperature, T1 = 225°C, but K = °C + 273.15
thus, T1 = 498.15 K
- Initial pressure, P1 = 1.80 atm
- Final temperature , T2 = -25°C
= 248.15 K
- Final pressure, P2 = 0.80 atm
We are required to calculate the new volume of the gases;
- According to the combined gas law equation;

Rearranging the formula;

Therefore;


Therefore, the new volume of the gas is 112.08 mL