<em>Answer:</em>
The order of liquid from top to bottom is as follow
<em>Explanation:</em>
Chart of densities:
- Red = 1.2 g/cm∧3
- Blue = 1.6 g/cm∧3
- green = 0.8 g/cm∧3
- Purple = 0.1 g/cm∧3
<em>Density: </em>
Density is the ratio of mass and volume as follow
d = m/v
<em>Summary:</em>
- Greater the density, it will be at bottom and vice versa.
- Blue liquid has greater density so it will be at bottom
- Purple liquid has low density, so it will be at top.
The most likely explanation for this observation is C. his car has turned on more pistons to provide the extra energy needed to accelerate.
When cruising, hybrid cars are able to employ electrical energy to drive the car. Moreover, even if a vehicle is not a hybrid, a greater amount of fuel is consumed when one accelerates because the vehicle has to generate a force larger than the force of air resistance in order for it to accelerate. This increased demand of force reduces the vehicle's fuel economy.
10 g of glue with 13 g of water ,
Mass ratio of the material can be calculated as:
8 g of sodium borate suspended in 11 g of water, mass ratio can be calculated as:

<span>0.925 grams if using hydrochloric acid in the reaction.
0.462 grams if using sulfuric acid in the reaction.
0.000 grams if using nitric acid in the reaction.
Assuming you're using HCl or a similar acid for this reaction, the equation for the reaction is:
Zn + 2 HCl ==> ZnCl2 + H2
So each mole of zinc used, produces 1 mole of hydrogen gas, or 2 moles of hydrogen atoms. So we need to look up the atomic weights of both zinc and hydrogen.
Atomic weight zinc = 65.38
Atomic weight hydrogen = 1.00794
Moles zinc = 30.0 g / 65.38 g/mol = 0.458855919 mol
Since we produce 2 moles of hydrogen atoms per mole of zinc, multiply by 2 and the atomic weight of hydrogen to get the mass of hydrogen produced. So
0.458855919 * 2 * 1.00794 = 0.92499847 grams.
Rounding to 3 significant figures gives 0.925 grams.
To show the assumption of the acid used, the balanced equation for sulfuric acid would be
Zn2 + H2SO4 ==> Zn(SO4)2 + H2
Which means that for every mole of zinc used, 1 mole of hydrogen gas is generated (half that produced via hydrochloric acid).
If nitric acid were used, the reaction is
4Zn + 10HNO3 ==> 4Zn(NO3)2 + N2O + 5H2O
Which means that NO hydrogen gas is generated.
The only justification for assuming hydrochloric acid is used is that it's a fairly common acid that's easy to obtain. But as shown above with 2 alternative acids, the amount of hydrogen gas generated is very dependent upon the exact chemical reaction occurring and asking "How many grams of hydrogen are produced if 30.0 g of zinc reacts?" is a rather silly question unless you specify EXACTLY what the reaction is.</span>
We are given that the balanced chemical reaction is:
cacl2⋅2h2o(aq) +
k2c2o4⋅h2o(aq) --->
cac2o4⋅h2o(s) +
2kcl(aq) + 2h2o(l)
We known that
the product was oven dried, therefore the mass of 0.333 g pertains only to that
of the substance cac2o4⋅h2o(s). So what we will do first is to convert this
into moles by dividing the mass with the molar mass. The molar mass of cac2o4⋅h2o(s) is
molar mass of cac2o4 plus the
molar mass of h2o.
molar mass cac2o4⋅h2o(s) = 128.10
+ 18 = 146.10 g /mole
moles cac2o4⋅h2o(s) =
0.333 / 146.10 = 2.28 x 10^-3 moles
Looking at
the balanced chemical reaction, the ratio of cac2o4⋅h2o(s) and k2c2o4⋅h2o(aq) is
1:1, therefore:
moles k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles
Converting
this to mass:
mass k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles (184.24 g /mol) = 0.419931006 g
Therefore:
The mass of k2c2o4⋅<span>h2o(aq) in
the salt mixture is about 0.420 g</span>