Answer:
2.94x10²² atoms of Cu
Explanation:
We must work with NA to solve this, where NA is the number of Avogadro, number of particles of 1 mol of anything.
Molar mass Cu = 63.55 g/mol
Mass / Molar mass = Mol → 3.11 g / 63.55 g/m = 0.0489 moles
1 mol of Cu has 6.02x10²³ atoms of Cu
0.0489 moles of Cu, will have (0.0489 .NA)/ 1 = 2.94x10²² atoms of Cu
Hey there!:
Molar mass Ca(NO2)2 = 132.089 g/mol
Mass of solute = 120 g
Number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 120 / 132.089
n = 0.0009084 moles of Ca(NO2)2
Volume in liters of solution :
240 mL / 1000 => 0.24 L
Therefore:
Molarity = number of moles / volume of solution
Molarity = 0.0009084 / 0.24
Molarity = 0.003785 M
Hope that helps!
Answer:
=> 572.83 K (299.83°C).
=> 95.86 m^2.
Explanation:
Parameters given are; Water flowing= 13.85 kg/s, temperature of water entering = 54.5°C and the temperature of water going out = 87.8°C, gas flow rate 54,430 kg/h(15.11 kg/s). Temperature of gas coming in = 427°C = 700K, specific heat capacity of hot gas and water = 1.005 kJ/ kg.K and 4.187 KJ/kg. K, overall heat transfer coefficient = Uo = 69.1 W/m^2.K.
Hence;
Mass of hot gas × specific heat capacity of hot gas × change in temperature = mass of water × specific heat capacity of water × change in temperature.
15.11 × 1.005(700K - x ) = 13.85 × 4.187(33.3).
If we solve for x, we will get the value of x to be;
x = 572.83 K (2.99.83°C).
x is the temperature of the exit gas that is 572.83 K(299.83°C).
(b). ∆T = 339.2 - 245.33/ln (339.2/245.33).
∆T = 93.87/ln 1.38.
∆T = 291.521K.
Heat transfer rate= 15.11 × 1.005 × 10^3 (700 - 572.83) = 1931146.394.
heat-transfer area = 1931146.394/69.1 × 291.521.
heat-transfer area= 95.86 m^2.
The Law states that the change in internal energy (U) of the system is equal to the sum of the heat supplied to the system (q) and the work done ON the system (W)
<span>ΔU = q + W </span>
<span>For the first question, 0.653kJ of heat energy is removed from the system (balloon) while 386J of work is done ON the balloon, thus </span>
<span>ΔU = -653J + 386J </span>
<span>=-267J </span>
<span>Thus internal energy decrease by 267J </span>
<span>For the second question, 322J of heat energy is added to the system (gold bar) while no work is done on the gold bar, this is an isochoric/isovolumetric process, thus </span>
<span>ΔU = 322J + 0 </span>
<span>=322J </span>
<span>Thus internal energy increase by 322J</span>