Answer:
Explanation:
Here we have the mass of CO₂ added = 340 g
From

We have, where the molar mass of CO₂ is 44.01 g/mol
Therefore,

71. Included drawing attached
72. Here we have the pressure of the gas given by Charles law which can be resented as follows;

Where:
P₁ = Initial pressure = 6.1 atmospheres
P₂ = Final pressure
T₁ = Initial Temperature = 293 K
T₂ = Initial Temperature = 313 K
Therefore,

If there are options, they are b, c, and d. I've done this question in class before :)
Following reaction is involved in present system:
2KMnO4 + 5H2O2 + 3H2SO4 → 2MnSO4 + K2SO4 + 5O2 + 8H2O
From the above balance reaction, it can be seen that 2 moles of KMnO4 is consumed for every 5 moles of H2O2.
Now, percent by mass of hydrogen peroxide in the original solution can be estimated as follows:
percent by mass =

∴percent by mass =

= 4 %
Answer:
The molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
<u>Let's assume we have 1 mol of cacodyl</u>, in that case we'd have 209.96 g of cacodyl and the<u> following masses of its components</u>:
- 209.96 g * 22.88/100 = 48.04 g C
- 209.96 g * 5.76/100 = 12.09 g H
- 209.96 g * 71.36/100 = 149.83 g As
Now we convert those masses into moles:
- 48.04 g C ÷ 12 g/mol = 4.00 mol C
- 12.09 g H ÷ 1 g/mol = 12.09 mol H
- 149.83 g As ÷ 74.92 g/mol = 2.00 mol As
Those amounts of moles represent the amount of each component in 1 mol of cacodyl, thus, the molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.