Answer:
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Explanation:
The standard enthalpy of formation (ΔH°f) is the energy involved in the formation of 1 mole of a substance from its elements in their most stable states. The chemical equation for the formation of SrCO₃(s) is the following.
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Answer:
Explanation:
We have in this question the equilibrium
X ( g ) + Y ( g ) ⇆ Z ( g )
With the equilibrium contant Kp = pZ/(pX x pY)
The moment we change the concentration of Y, we are changing effectively the partial pressure of Y since pressure and concentration are directly proportional
pV = nRT ⇒ p = nRT/V and n/V is molarity.
Therefore we can calculate the reaction quotient Q
Qp = pZ/(pX x pY) = 1/ 1 x 0.5 atm = 2
Since Qp is greater than Kp the system proceeds from right to left.
We could also arrive to the same conclusion by applying LeChatelier´s principle which states that any disturbance in the equilibrium, the system will react in such a way to counteract the change to restore the equilibrium. Therefore, by having reduced the pressure of Y the system will react favoring the reactants side increasing some of the y pressure until restoring the equilibrium Kp = 1.
For this problem, we use the formula for sensible heat which is written below:
Q= mCpΔT
where Q is the energy
Cp is the specific heat capacity
ΔT is the temperature difference
Q = (55.5 g)(<span>0.214 cal/g</span>·°C)(48.6°C- 23°C)
<em>Q = 304.05 cal</em>
Answer:
feed = 220.77 kg/s; maximum production rate of solid crystal = 416 kg/s; the rate of supplying fresh feed to obtain the production rate = 1.6
Explanation:
Material or mass balance can be used to estimate the mass flow rates of all the streams in the diagram shown in the attached file.
Overall balance: 
Water: 
Using substitution method, we have:
= 220.77 kg/s
= 4.16 kg/s
The maximum production rate of solid crystal is
= 10*4.16 = 416 kg/s
Around evaporator:

kg/s
Around the mixing point:

Solid crystal: 
Using the last two equations, we can obtain:


kg/s
The rate of supplying fresh feed to obtain the production rate is:
= 352.5/220.77 = 1.6