Answer:
5.5moles
Explanation:
CaC2 + 2H2O —> Ca(OH)2 + C2H2
From the equation, the following were observed:
1mole of CaC2 reacted to produced 1mol of C2H2.
Therefore, 5.5moles of CaC2 will also produce 5.5moles of C2H2
The Lewis structure of Chloroacetate (H₂CClCO₂) is given below. In structure it is shown that carbon has a double bond with one oxygen atom and two single bonds with CH₂Cl and O⁻.
Formal Charge; Formal charge is caculated as,
Formal charge = # of valence e⁻ - [# of lone pair of e⁻ + 1/2 # of bonded e⁻]
Formal charge on Oxygen (Highlighted Red);Formal charge = 6 - [ 6 + 2/2]
Formal charge = 6 - [6 + 1]
Formal charge = 6 - [7]
Formal charge = -1
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since we have grams of iron (III) oxide whose molar mass is 159.69 g/mol are able to compute the produced grams of iron by using its atomic mass that is 55.845 g/mol and their 2:4 molar ratio in the chemical reaction:

Best regards.
Answer:
D
Explanation:
The sample must contain impurity that is lower in atomic mass to sodium and since potassium has higher atomic mass to sodium, the answer is the sample contains NaCl and LiCl. We are sure already that the sample is not pure which rules out option a and option b contains sodium iodide which cannot contribute to the increase in chlorine
Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.