Answer:
A
Explanation:
Let's illustrate this; see the attachment.
We see that Mrs. Jacobson is pushing to the right with a force of 100 N and there is another opposite force pushing with a force of 15 N. Since these are in opposite directions, we can say that the force opposite to Mrs. Jacobson is pushing the fridge -15 N to the right (instead of 15 N to the left).
The net force would then be:
100 N + (-15 N) = 85 N to the right
The answer is A.
Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
<span>Answer:
Enthalpy Change = (6 x -393.5) + (7 x -285.8) - (-204.6) + (19/2) 0.....???
like.. (6 x Enth CO2) + ( 7 x Enth H2O) - (Enth C6H14) + (19/2) Enth O2</span>
Answer:
Not sure what the answer is
Explanation:
I did this a while ago and dont remember sorry
Answer: 
Explanation:
Significant figures : The figures in a number which express the value or the magnitude of a quantity to a specific degree of accuracy is known as significant digits.
Rules for significant figures:
Digits from 1 to 9 are always significant and have infinite number of significant figures.
All non-zero numbers are always significant.
All zero’s between integers are always significant.
All zero’s after the decimal point are always significant.
All zero’s preceding the first integers are never significant.
Thus
has three significant figures