Answer:
Akash
Explanation:
it could be a magnet with the same poles facing eachoher
It would be d bc when it’s at its lowest point it means not that much energy and that would be its lowest point which is D
24 minus 8 is 16
5 times 60 is 300
300 times 16 is 4800.
She winks 4800 times a day
Answer:
Explanation:
Percent composition is percentage by the mass of element present in the compound.
The formula for chromium(III) nitrate is 
Molar mass of chromium(III) nitrate = 238.011 g/mol
1 mole of chromium(III) nitrate contains 9 moles of oxygen
Molar mass of oxygen = 16 g/mol
So, Mass= Molar mass*Moles = 16*9 g = 144 g