The answers are the following that can be answered using the chart:
A. Which type of hurricane is expected to strike more frequently this century?
Category 4 + 5C. In general, will hurricanes likely become stronger or weaker this century?
Stronger, because there are more stronger ones thant he weaker ones that can result to hurricane.
E. Which types of hurricanes are expected to drop in frequency by more than 25% this century?
Categories 1, 2, 3
Answer:
104.84 moles
Explanation:
Given data:
Moles of Boron produced = ?
Mass of B₂O₃ = 3650 g
Solution:
Chemical equation:
6K + B₂O₃ → 3K₂O + 2B
Number of moles of B₂O₃:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 3650 g/ 69.63 g/mol
Number of moles = 52.42 mol
Now we will compare the moles of B₂O₃ with B from balance chemical equation:
B₂O₃ : B
1 : 2
52.42 : 2×52.42 = 104.84
Thus from 3650 g of B₂O₃ 104.84 moles of boron will produced.
1) Find the number of molecules in 7.88 g of sulfur
molar mass of S8 = 8*atomic mass of S = 8 * 32.0 g / mol = 256.0 g/mol
Number of moles = mass in grams / atomic mass = 7.88 g / 256.0 g / mol = 0.0308 moles
2) Find the mass of 0.0308 moles of P4
mass = number of moles * molar mass
molar mass of P4 = 4 * atomic mass of P = 4 * 31 g/mol = 124 g/mol
mass of P4 = 0.0308 moles * 124 g/mol = 3.8192g ≈ 3.82 g.
Answer: 3.82 grams of P4 will have the same number of molecules as 7.88 g of S8 (that is 0.0308 moles of molecules)
Carbonated drinks have the air under pressure so that carbon bubbles are forced into the drink, keeping it carbonated. So when you open a can, the air under pressure in the can comes out of the can at a high speed, making a "whooshing" sound. The gas law that applies to this concept is the Boyle's Law (PV=k or P1V1=P2V2).
Answer:
4. The combined volume of the Ar atoms is too large to be negligible compared with the total volume of the container.
Explanation:
Deviations from ideality are due to intermolecular forces and to the nonzero volume of the molecules themselves. At infinite volume, the volume of the molecules themselves is negligible compared with the infinite volume the gas occupies.
However, the volume occupied by the gas molecules must be taken into account. Each <u>molecule does occupy a finite, although small, intrinsic volume.</u>
The non-zero volume of the molecules implies that instead of moving in a given volume V they are limited to doing so in a smaller volume. Thus, the molecules will be closer to each other and repulsive forces will dominate, resulting in greater pressure than the one calculated with the ideal gas law, that means, without considering the volume occupied by the molecules.