Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈
Explanation:
It is known that 1 gram contains 1000 milligrams. And, mathematically we can represent it as follows.
or 
So, when we have to convert grams into milligrams then we simply multiply the digit with 1000. And, if we have to convert a digit from milligrams to grams then we simply divide it by 1000.
Answer:
About 0.08486 moles
Explanation:
PV=nRT, when P is the pressure in atmospheres, V is the volume in liters, n is the number of moles, R is the universal gas constant, and T is the temperature in Kelvin.

moles
Hope this helps!
The most important identity of an element is its atomic number or number of protons. Electrons and neutrons may vary, but protons stay constant. To start with, when an element is neutral, the number of protons and electrons are equal. When the isotope is a positive ion, that means that the element gives away 2 electrons. So, if the electrons is 48, then that means it was originally 48 - 2 = 46 electrons. From the periodic table, element 46 is Palladium (Pd).
1) Radium will form Ra²⁺ ions, because it is metal with two valence electrons (7s²) and it will lost two electrons to have electric configuration like noble gas radon (Z=86).
Electroic configuration of radium atom:
₈₈Ra 1s²2s²2p⁶3s²3p⁶3d¹⁰4s²4p⁶4d¹⁰4f¹⁴5s²5p⁶5d¹⁰6s²6p⁶7s².
2) Selenium wil form Se²⁻ ions, because it is nonmetal and it has six valence electrons (4s²4p⁴), it will gain two electrons to have electron configuration like noble gas krypton (Z=36).
Electronic configuration of selenium atom: ₃₄Se 1s²2s²2p⁶3s²3p⁶3d¹⁰4s²4p⁴.