<span>The molar mass of the compound is 122 g. </span>
Answer:
C3H6O2
Explanation:
To find the empirical formula of the compound, we divide the amount in moles of each of the elements by the amount in mole of the element with the smallest number of mole. In this question, the element with the smallest number of moles is oxygen with 1.36 mole. Hence, we divide the number of moles of each element by this.
H = 4.10/1.36 = 3
O = 1.36/1.36 = 1
C = 2.05/1.36 = 1.5
We then multiply through by 2 to yield the compound with the empirical formula C3H6O2
Answer:
The number of moles of potassium hydroxide, KOH required to make 4 moles of K₂SO₄ is 8 moles of KOH
Explanation:
2KOH + H₂SO₄ → K₂SO₄ + 2H₂O
From the above reaction, we have 2 moles of KOH combining with 1 mole of H₂SO₄ to produce 1 mole of K₂SO₄ and 2 moles of H₂O.
Therefore the number of moles of potassium hydroxide that will be needed to make 4 moles of K₂SO₄ is;
8KOH + 4H₂SO₄ → 4K₂SO₄ + 8H₂O
8 moles of KOH is required to make 4 moles of K₂SO₄.
Answer: The correct answer is "Mechanical waves can apply pressure to and push on objects in their path".
Explanation:
Mechanical wave is wave in which there is an oscillation of the wave. The energy is transferred through a medium. Mechanical waves can apply pressure to and push on their path. Only the energy is transferred not the matter.
Mechanical waves are of three types: Transverse wave, Longitudinal wave and Surface wave. The examples of the mechanical wave are sound wave and water wave.
Sound is a pressure disturbance which travels through a medium. It consists of compression and rarefaction.
The mechanical waves need a medium for their propagation. They travel faster in denser medium.
Therefore, the correct option is (B).