Answer:
3.69 g
Explanation:
Given that:
The mass m = 325 g
The change in temperature ΔT = ( 1540 - 165)° C
= 1375 ° C
Heat capacity
= 0.490 J/g°C
The amount of heat required:
q = mcΔT
q = 325 × 0.490 × 1375
q = 218968.75 J
q = 218.97 kJ
The equation for the reaction is expressed as:

Then,
1 mole of the ethyne is equal to 26 g of ethyne required for 1544 kJ heat.
Thus, for 218.97 kJ, the amount of ethyne gas required will be:

= 3.69 g
Given mass of tungsten, W = 415 g
Molar mass of tungsten, W = 183.85 g/mol
Calculating moles of tungsten from mass and molar mass:

Answer:
No, Stephanie is incorrect. Formation of petroleum cannot take place under the presence of oxygen.
Explanation:
Since, the petroleum is fossil product. Fossil fuel are formed under high pressure and temperature with absence of oxygen for longer period. so the way she is performing is completely incorrect. With the presence of oxygen in no way petroleum will be formed. The temperature and pressure should be in different combination for the formation of the petroleum. Along with the layers of sediments to maintain the pressure is required.
Answer:
C3H6O2
Explanation:
To find the empirical formula of the compound, we divide the amount in moles of each of the elements by the amount in mole of the element with the smallest number of mole. In this question, the element with the smallest number of moles is oxygen with 1.36 mole. Hence, we divide the number of moles of each element by this.
H = 4.10/1.36 = 3
O = 1.36/1.36 = 1
C = 2.05/1.36 = 1.5
We then multiply through by 2 to yield the compound with the empirical formula C3H6O2
<span>The question says,'which statement best describes how an ionic bond forms. The correct option is A. Ionic bonds are formed as a result of complete transfer of electrovalence electrons from one atom to another. The atom that donate the electron become a positively charged ion while the atom that received the atom become a negatively charged ion.</span>